Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej

Pamiętaj, że Ty prezentujesz siebie, a rekruter firmę, do której aplikujesz

Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Twoim wrogiem nr 1 jest stres. Niemal każdy, kto uczestniczy w rozmowie o pracę, odczuwa silną presję. To najzupełniej normalne. Ważne jest to, żeby sobie ze stresem poradzić. A najlepiej wykorzystać go do swoich celów.

Poniżej znajdziesz kilka rad, które być może pomogą Ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i znaleźć pracę marzeń. Jeśli jednak nie znajdziesz tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania - napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie Ci pomożemy!

4 rady, które pomogą Ci dobrze zaprezentować się na rozmowie o pracę

1. Zapanuj nad stresem
Stres jest naturalny, a najczęściej nieunikniony. Znajdź własne sposoby, które go rozładują, tak żeby Cię nie paraliżował. Najlepiej, gdy zrobisz z niego swojego sprzymierzeńca. Niech ta energia, która wytwarza się w sytuacji stresowej, będzie Twoim motorem do działania!

2. Dobrze się przygotuj
Dobrym sposobem na stres jest odpowiednie przygotowanie. Dokładnie zapoznaj się z opisem stanowiska, na które aplikujesz. Dowiedz się jak najwięcej o firmie. Przemyśl, jakie pytania może Ci zadać rekruter, szczególnie te dotyczące ścieżki kariery, motywacji i aspiracji.

3. Dbaj o kontakt wzrokowy z rozmówcą

Częste odwracanie spojrzenia może być odebrane jako oznaka nieszczerości, zdenerwowania lub braku pewności siebie. Musisz więc uważać, żeby nie robić tego zbyt często. Jeśli odwracasz wzrok, to pewnie robisz to również po to, żeby rozładować napięcie lub zebrać myśli. Nie wpatruj się więc przez cały czas w rozmówcę, bo nie będzie to wyglądać naturalnie. Utrzymuj kontakt wzrokowy przez większość spotkania, jednak nie przez cały czas. Daj sobie chwilę na zebranie myśli i złapanie oddechu przed kolejnym pytaniem.

4. Pamiętaj, że Ty prezentujesz siebie, a rekruter firmę, do której aplikujesz
Nie zapominaj, że podczas rozmowy o pracę nie chodzi tylko o sprawdzenie Ciebie. Równie ważne jest to, aby sprawdzić firmę, do której aplikujesz. Zadaj wszystkie pytania, które przyjdą Ci do głowy. Zdobądź wszystkie informacje, tak aby uniknąć błędnej decyzji. Wybierz takiego pracodawcę, który będzie najbardziej do Ciebie dopasowany!